Warszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii Kluby warszawskie będą ukazywały tę inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. Spis klubów będzie dotyczył organizacji powstałych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dziś przyjrzymy się bliżej AkademickiemuZwiązkowi Sportowemu (AZS).
W 1919 roku uczelniane kluby zjednoczyły się dzięki czemu powstał Akademicki Związek Sportowy. AZS sympatyzował z polityką prawicową i zrzeszał studentów tylko narodowości polskiej. W sumie w 20 sekcjach było około 2000 członków. Sportowcy należący do organizacji mogli uprawiać wiele sportów: piłkę nożną, lekkoatletykę, pływanie, tenis, boks, hokej i wiele wiele innych. Wszechstronność AZSu była dużym atutem wobec innych klubów warszawskich. Związek nastawiony był głównie na sport wyczynowy, jednak oprócz tego cenił również sport masowy.
Sekretariat klubu mieścił się przy ulicy Akademickiej. Klub posiadał kilka obiektów sportowych, które miały różne miejsce w zależności od sekcji. Głównym punktem był wybudowany w 1927 roku kompleks sportowy, położony w Parku Skaryszewskim. Od 1930 roku AZS był również gospodarzem na pływalni w Domu Akademickim przy pl. Narutowicza.
Ze względu na ilość sekcji oraz dużą grupę członków, Akademicki Związek Sportowy odnosił sukcesy praktycznie w każdej dziedzinie sportu. Lekkoatletyka była najsilniejszą sekcją, a najsłynniejszymi sportowcami uczestnicy olimpiad m.in. Stefan Kostrzewski, Józef Jaworski czy Zygmunt Weiss. Mocnymi sekcjami w klubie były jeszcze pływanie, wioślarstwo, hokej na lodzie oraz szermierka. Ciężko wymienić wszystkich sławnych sportowców z tego klubu. AZS zdobywał wiele medali Mistrzostw Polski i przez długie lata dominował w polskim sporcie. Również na świecie nie był to anonimowy klub.
Akademicki Związek Sportowy istnieje do dziś. Obecnie w warszawskim AZSie największe sukcesy odnosi AZS Politechnika Warszawska w ekstraklasie piłki siatkowej. Spod skrzydeł AZSu wyszedł również Jacek Wszoła (lekkoatletyka) oraz Andrzej Grubba (tenis stołowy). KT
zdjęcie: samorzad-wsowl.home.pl
Kadra Polski - 1996
05-08-2011
Reprezentacja Polski do lat 16 pod koniec sierpnia zbiera się na zgrupowaniu w Płocku by rozegrać dwumecz z Walią. Dzisiaj PZPN podał oficjalne powołania. W kadrze na te spotkania znalazł się kolejny raz nasz zawodnik Arkadiusz Madeński, który zaczyna cieszyć się coraz większym zaufaniem trenera. My jesteśmy dumni, że Arek i jego umiejętności zostały docenione, co tylko mobilizuje nas do dalszej pracy i z Arkiem, i innymi zawodnikami. JO
Niechorze II - dzień czwarty
04-08-2011
Doskonała pogoda nas nie opuszcza. Mamy wspaniałe warunki do treningów i rekreacji. Wszystkie zespoły regularnie spędzają czas nad morzem. Dzisiaj najstarsi chłopcy rozegrali sparing z zespołem z Bielska – Białej o którym można poczytać na stronie drużyny. Nie zapomnieliśmy również o animacjach, które są dostarczycielem licznych niespodzianek dla chłopców. Jutro ma być równie piękny dzień z trzema spotkaniami kontrolnymi, dlatego teraz wszyscy odpoczywamy.
Spacerkiem po Warszawie - 10
04-08-2011
Warszawa – stolica naszego kraju, największe miasto Państwa, ale również skryta i nieznana wielu osobom historia. Piękne kamienice, budynki, fasady niegdyś zdobiły większość ulic „małego Paryża”, Niestety losy historii potoczyły się w bardzo smutny dla naszego miasta sposób. Jak wiadomo Niemcy nie tylko naruszyli naszą niepodległość, ale również zabrali nam o wiele więcej. Niegdyś piękne miasto w ciągu kilku tygodni zostało z premedytacją bez militarnego sensu zamienione w ruinę. Ponieważ już niewielu pamięta jak wyglądała Warszawa przed 1939 rokiem, cofniemy się dzisiaj kolejny raz wstecz. W kolejnym odcinku kontynuujemy spacerek po ulicy Marszałkowskiej.
Zdjęcie 1. Kamienica rodziny Zambonich. Jej wykonanie oddaje rozmaitość architektury tej dzielnicy przed jej wojennym jak i powojennym zburzeniem. Dziś w miejscu tego budynku znajduje się słynne centrum handlowe.
Zdjęcie 2. Kamienica "Rosji" z narożnikiem od ulicy Moniuszki. Obiekt ten znajdował się na przeciwko budynku z poprzedniego zdjęcia. W środku fotografii widać konny wóz reklamowy pasty do butów.
Zdjęcie 3. Marszałkowska na wysokości ulicy Moniuszki z innej perspektywy. Po lewej widać kamienicę Zambonich. Za nią znajduje się sklep ze sztuczną biżuterią. Fotografia wykonana przed I Wojną Światową.
Zdjęcie 4. Zdjęcie wykonane w latach dwudziestych. Ukazuje fragment Marszałkowskiej przy ulicy Świętokrzyskiej. W tym miejscu przed rozpoczęciem II Wojny Światowej, wykonanych zostało wiele zmian. Narożna dwupiętrowa kamienica została zburzona w 1936 roku, aby na jej miejscu powstał nowoczesny wieżowiec centrali PKO. Obecnie w miejscu tym powstały liczne restauracje typu fast food oraz stacja metra Świętokrzyska.
Zdjęcie 5. Wylot Marszałkowskiej na Ogród Saski na początku XX wieku. Na ulicach dominowały jeszcze wtedy tramwaje konne, a późniejszą Kredytową nazywano jeszcze Erywańską.
Zdjęcie 6. Odcinek Marszałkowskiej od Sienkiewicza do Kredytowej w kierunku Ogrodu Saskiego. Na drugim planie widać kamienicę, w której znajdował się Dom mody "Herse" (od nazwiska właściciela kamienicy) oraz Bar "Amazonka".
Liga Typerów - nagrody za stary sezon
04-08-2011
Powoli zbliża się nowy sezon a wraz z nim nowe rozgrywki naszej Ligi Typerów. Już zapowiadamy liczne atrakcyjne nagrody. Jednak nim do tego dojdzie uhonorowaliśmy zwycięzców poprzedniego sezonu. Przypomnijmy, są to Panowie Jastrząb Senior w klasyfikacji Skuteczności i Kubuszewski Senior w klasyfikacji Punktowej. Gratulujemy i zapraszamy do zabawy w nadchodzącym sezonie 2011/2012.
Niechorze II - dzień trzeci
03-08-2011
Trzeci dzień obozu to trzeci dzień wspaniałej pogody. Tak jak wczoraj czas dzielimy na treningi, plaże i animacje. Po śniadaniu podopieczni trenera Woźniaka rozegrali sparing z Chemikiem Police. Więcej wiadomości o tym spotkaniu znaleźć można w zakładce drużyny. Po obiedzie praktycznie wszyscy mamy oprócz plaży morskie kąpiele. Wieczorem kibicujemy Wiśle Kraków i tak kończy się nam kolejny pracowity dzień.
Niechorze II - dzień drugi
02-08-2011
Drugi dzień obozu za nami. Od rana do wieczora mieliśmy wspaniałą słoneczną pogodę. Rano rozruch i śniadanie a potem treningi i plaża. Korzystaliśmy dzisiaj dużo z uroków Bałtyku. Po obiedzie kontynuowaliśmy zajęcia, doszły nam do plaży i boiska jeszcze animacje. Dzień skończył się nie wiedzieć kiedy, zostały tylko uśmiechy na twarzach.
YouTube
02-08-2011
Przed miesiącem rozpoczęliśmy naszą aktywność na portalu YouTube, a już dziś możemy zaprezentować trzeci film. Po sparingu z Karpatami Lwów oraz po materiale z rozpoczęcia zajęć, tym razem przedstawiamy zapis z meczu kontrolnego 1996 rocznika z WOSiRem Wyszków. Przypominamy nasz kanał na YouTube to: DeltaWarszawaTV. Serdecznie zapraszamy do oglądania.
Niechorze II - dzień pierwszy
01-08-2011
Wreszcie upragniony wyjazd. Rano jeszcze tylko zapaliliśmy lampki Powstańcom Warszawy i w drogę. Podróż zleciała wyjątkowo szybko, jeszcze nigdy nie jechaliśmy tak krótko do Niechorza. Zaraz po przyjeździe zakwaterowanie i do pracy. Starsi mieli już pierwszy trening, młodsi pierwszy spacer i pierwszą wizytę nad morzem. Wszyscy zmęczeni wrażeniami kładziemy się spać. Najważniejsze, że prognozy pogodowe są znakomite.
Hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego
01-08-2011
W minionych latach zawsze uczestniczyliśmy w różnych imprezach związanych z obchodami rocznicowymi Powstania Warszawskiego. W tym roku z uwagi na wyjazd na obóz postanowiliśmy nieco inaczej złożyć hołd Powstańcom. Tuż obok klubu na ul. Czerniakowskiej znajduje się obelisk ku czci pomordowanych żołnierzy Powstania. Jadąc rano na obóz zrobiliśmy sobie mała przerwę na kilka chwil zadumy poczym zapaliliśmy lampki w barwach narodowych. Cieszy, że wszyscy chłopcy i ci więksi i ci mniejsi zrobili to z chęcią i dumą. Nam dorosłym pozostaje wierzyć, że nigdy nie będą musieli udowadniać swojej miłości do ojczyzny.